Ülle Lember

GSM 509 6631
ylle@paikesetants.ee

Toitumise ja imetamise nõustaja, ämmaemand, joogaõpetaja, UNICEF laktatsiooni konsultantide koolitaja ja beebisõbraliku haigla (BFHI) staatuse hindaja, psühhoterapeut ja perekoolitaja.

Olen ämmaemand ja viie lapse ema. Need mõlemad rollid on minu elus tähtsal kohal ja omavahel lahutamatult seotud. Kolme tütre emaks saamine 80-ndatel aastatel ja selleaegsete sünnitusabi ja lastekasvatuse rutiinide kogemine tekitas minus hulga küsimusi, millele läksin vastuseid otsima ämmaemandaks õppides. Seejuures selgus, et paljud tolleaegsed sünnitusel kohustuslikud toimingud ei olnud oma olemuselt tegelikult vajalikud ega ammugi mitte kasulikud emadele ja lastele. Neid teadmisi tahtsin väga ka teiste emadega jagada ja seetõttu alustasin juba õpiajal emade ning perede ettevalmistamisega sünnituseks, millega olen tegelenud kuni tänaseni.

Minu esimene töökoht ämmaemandana oli Tallinna Keskhaiglas, kus sel ajal oli positiivsetele muutustele vastuvõtlik õhkkond. Kohe esimesel tööaastal oli mul võimalus korraldada esimesed lapsed lastetubadest emade kaissu, aidata emasid imetamisel ning toetada esimeste isade ja tugiisikute viibimist sünnituste juures. Sel ajal jõudsid Eestisse ka loomuliku sünnituse liikumine, aktiivsünnituse mõiste ja sünnitusasendid. Algas minu tegevus imetamise nõustajana, rasedate joogavõimlemise juhendajana ning peagi abistasin esimesi püsti, käpuli ja kükkis sünnitavaid naisi.

Kõik uuendused ja nipid proovisin ise praktikas ära oma neljanda ja viienda lapsega ning veendusin, et see, millest teistele rääkisin, ka tõesti paika pidas. Pärast 8 aastat tööd Keskhaigla Naistekliinikus jätkasin Nõmme erahaiglas Fertilitas, kus töötasin ämmaemandana, koordineerisin perekooli tegevust, jätkasin perede ettevalmistust sünnituseks ja sünnitusjärgset nõustamist. Meil oli suurepärane imetamist toetav meeskond, kelle toetusel saime 2000. a. esimesena Eestis Beebisõbraliku Haigla nimetuse.

Viimastel aastatel olen olnud ise ettevõtja ja tööandja. Minuga koos töötavad paljud mu endised kolleegid, kes on samuti avatud uutele ideedele ja soovivad oma kogemusi jagada. Tahame toetada noori peresid, emasid ja lapsi nende kiiresti muutuval eluperioodil. Arvame, et teame üht-teist lastest ja emaks olemisest.

Usun senini, et iga inimene on ise oma keha parim spetsialist, et igal naisel on õigus teada ja õppida kõige tühisemaidki pisiasju talle osutatavast abist ning et igal naisel on täielik vabadus teha valikuid lähtudes iseenese, aga mitte abi osutaja tõekspidamistest.